Autoritățile județene și locale din Sălaj primesc sprijinul conducerii Transgaz pentru extinderea și dezvoltarea rețelei de gaz metan

Dinu Iancu-Sălăjanu, președintele Consiliului Județean Sălaj: ”Încă din campania electorală mi-am luat angajamentul de a sprijini comunele sălăjene pentru a introduce, extinde sau dezvolta infrastructura necesară alimentării cu gaz metan.

După ce în luna decembrie am inițiat și organizat două întâlniri între reprezentanți ai administrațiilor locale și proiectanți specializați în extinderea și introducerea rețelelor de gaz metan, astăzi a venit momentul ca în fața colegilor primari să fie prezentă conducerea Societății Naționale de Transport Gaze Naturale ”TransGaz”, operatorul licențiat care asigură transportul gazelor naturale și alimentarea consumatorilor din județul Sălaj, reprezentată prin domnul director general Ion Sterian. La nivelul Consiliul Județean Sălaj va funcționa un grup de lucru care va veni sprijini autorităților locale care doresc introducerea sau extinderea rețelelor de gaze naturale.

Această întâlnire, foarte benefică pentru autoritățile locale și comunitățile sălăjene care au găsit răspunsuri și soluții la problemele ridicate, a fost posibilă datorită domnului ministru Lucian Bode, căruia îi mulțumesc cu această ocazie pentru implicarea și sprijinul acordat în ceea ce înseamnă obiectivul nostru comun: Reclădirea Sălajului.”

În cadrul întâlnirii, specialiștii Transgaz au propus gruparea UAT-urilor în nouă asociații, în funcție de poziționarea geografică, care să întocmească studiile de fezabilitate. De asemenea, în urma analizei preliminare, a rezultat că sunt necesare următoarele dezvoltări în Sistemul Național de Transport gaze naturale, pe o lungime de 60 km:

• Conductă de transport pe direcția Hereclean, Sărmășag
  • Conductă de transport pe direcția Șimleu Silvaniei, Boghiș, Marca
  • Conductă de transport pe direcția Românași, Dragu.

În momentul de față, rețeaua de gaz metan din județul Sălaj măsoară peste 247 km de conducte de transport, 17 stații de reglare-măsurare pentru alimentare localități și 2 stații de reglare-măsurare pentru consumatori industriali (Michelin și Tenaris). Începând cu anul 2017, au fost transmise către Transgaz un număr de 32 de solicitări, venite de la primării sau proiectanți, pentru racordare la Sistemul Național de Transport gaze naturale.

Solicitări depuse din județul Sălaj către Transgaz, aflate în diferite stadii: Comunele Zalha, Rus, Șimișna, Lozna, Letca, Băbeni, Creaca, Bobota, Românași, Vârșolț, Bănișor, Meseșenii de Jos, Cizer, Crișeni, Horoatu Crasnei, Gâlgău, Bălan, Hida, Dragu, Gârbou, Șamșud, Ileanda, Dobrin, Sălățig, Nușfalău, Carastelec, Boghiș, Camăr, Valcău de Jos, Plopiș, Marca, Halmășd, Ip, Măeriște, Hereclean, oraș Jibou (sate aparținătoare Cuceu, Husia, Rona).