Consiliul Județean Sălaj închide semestrul I al anului 2020 cu plăți de peste 8,6 milioane euro

Consiliul județean închide primul semestru al anului 2020 cu plăți efectuate către operatorii economici contractacți pentru diverse obiective de investiții, în valoare de peste 4,4 milioane euro, o conduită și un ritm instituțional asumat la nivelul Consiliului județean pentru favorizarea circulației fluxurilor de capital, îndeosebi în contextul dificultăților și constrângerilor generate de criza sanitară traversată.

Șantierele deschise în județ atât în ceea ce privește proiectele de reabilitare și modernizare a drumurilor județene, cât și a contrucțiilor civile ori alte lucrări de construcții acoperă mai bine de jumătate din valoarea plăților efectuate de către Consiliul Județean Sălaj la 30 iunie 2020, fiind urmate de dotările cu echipamente medicale destinate Spitalului Județean de Urgență Zalău în vederea asigurării, din acest punct de vedere, a unui răspuns cât mai potrivit al unității spitalicești pentru sălăjeni în contextul crizei sanitare COVID-19 (aparate de ventilație mecanică, punct de triaj avansat, robot de dezinfectare cu radiații ultraviolete, paturi cu funcționalități specifice de anestezie și terapie intensivă etc.).
În ceea ce privește plățile pentru bunuri și servicii, dar și a celor efectuate pentru lucrările de reparații ale unor tronsoane de drumuri județene contractate de către Consiliul Județean Sălaj în aceeași perioadă, acestea depășesc 4,2 milioane euro.

Pentru mai bine de 1,4 milioane euro, reprezentând plăți cu sursă de decontare nerambursabilă au fost depuse cereri de rambursare în anul 2020, până în acest moment fiind încasate sume în valoare de puțin peste 1 milion de euro aferente acestor cereri de rambursare și de peste 640.000 euro aferente unor cereri de rambursare depuse pe parcursul anului 2019.