Președintele CJ Sălaj, față în față cu elevii și profesorii de la CNS Zalău

Președintele Consiliului Județean Sălaj, Dinu Iancu-Sălăjanu, s-a întâlnit luni, 4 octombrie, cu cadrele didactice și elevii de la Colegiul Național "Silvania" din Zalău, în vederea îmbunătățirii acțiunilor de prevenire și atenuare a răspândirii COVID-19.

"Este al doilea an școlar care se desfășoară sub semnul pandemiei. Din păcate, rata de infectare este în continuă creștere, iar mutațiile pe care virusul SARS-CoV2 le-a suferit l-au făcut mai contagios și mai agresiv. Presiunea pe unitățile spitalicești este foarte mare, toate paturile ATI pentru COVID-19 din Spitalul Județean sunt ocupate și în fiecare zi se înregistrează noi decese. În acest context, cred că este vital ca fiecare dintre noi - de la autorități, la cadre didactice, elevi și părinți, să dăm dovadă de responsabilitate, să ne informăm din surse oficiale și să avem grijă de sănătatea noastră și a celor din jur. Pandemia a reprezentat un șoc imens pentru sistemul educațional și a generat pierderi considerabile. Copiii noștri au nevoie de educație, au nevoie de socializare, de aceea, prezența fizică la cursuri este importantă. Respectarea strictă a măsurilor de prevenire a răspândirii infectării cu noul coronavirus, precum și vaccinarea ne vor permite să păstrăm școlile deschise pentru o perioadă cât mai lungă de timp și în siguranță. Am convingerea că dacă vom fi o comunitate unită, vom reuși să trecem cu bine peste aceste momente extrem de dificile", a declarat Dinu Iancu-Sălăjanu, președintele CJ Sălaj.

Astfel de întâlniri vor fi organizate, în perioada următoare, și în alte unități de învățământ din județ.