O nouă ediție a Măsurișului Oilor la Pria

Câteva mii de persoane au urcat duminică, 15 mai, pe Măgura Priei, acolo unde a avut loc cea de-a 54-a ediție a "Măsurișului oilor".

Prezent la această sărbătoare tradițională, Dinu Iancu-Sălăjanu, președintele Consiliului Județean Sălaj, a declarat: "Mă bucur să ne revedem aici, pe Măgura Priei, după o lungă perioadă de restricții, și că putem sărbători împreună acest eveniment important nu doar pentru comunitatea locală, ci și pentru întreg județul Sălaj. Am avut onoarea de a-l cunoaște pe Ioan Sonea, inițiatorul acestei serbări câmpenești, un om extraordinar, vesel și corect, o dovadă a faptului că "omul sfințește locul". Datorită acestui fiu al satului, Măsurișul Oilor a devenit o tradiție ce dăinuie, iată, de 54 de ani. Adresez felicitări și, în același timp, mulțumiri, tuturor celor care s-au implicat în buna organizare și desfășurare a manifestării!"

Alături de sălăjeni, la serbarea câmpenească "Măsurișul Oilor" s-a aflat și președintele Consiliului Județean Brașov, Adrian Veștea.