Contract semnat pentru reabilitarea DJ 110A, spre Satu Mare

Președintele Consiliului Județean Sălaj, Dinu Iancu-Sălăjanu, a semnat, astăzi, contractul privind proiectarea, asistența tehnică și execuția de lucrări pentru obiectivul "Reabilitare și modernizare DJ 110A: DN 1F - Guruslău - Coșeiu - limită județ Satu Mare".

"Continuăm demersurile pentru rezolvarea problemei drumurilor județene neasfaltate, asigurând, astfel, accesul la infrastructură rutieră de calitate pentru toți sălăjenii. Totodată, această investiție va crea o conexiune rutieră sigură, eficientă și modernă cu județul Satu Mare", a precizat Dinu Iancu-Sălăjanu, președintele CJ Sălaj.

În valoare de circa 3 milioane de lei, contractul prevede reabilitarea și modernizarea unui tronson pietruit, în lungime de 1,1 km, de la ieșirea din localitatea Archid, până la limita de județ, amenajarea de șanțuri betonate, executarea a patru podețe noi, precum și montarea de parapete de siguranță, indicatoare și marcaje rutiere.

Contractul are o durată totală de 12 luni, din care șase luni sunt alocate execuției propriu-zise.