Un răspuns cât mai adecvat posibil pentru sălăjeni prin Spitalul Județean de Urgență Zalău în actualul context al crizei sanitare (3) - echipamente și mobilier medical

27 martie 2020

Pe parcursul săptămânii în curs a.c., au fost livrate o parte dintre echipamentele și mobilierul medical destinat operaționalizării modulului de anestezie și terapie intensivă din cadrul secției de boli infecțioase a Spitalului Județean de Urgență din Zalău, după ce lucrările de reabilitare și modernizare ale acesteia au fost și ele finalizate și recepționate tot pe parcursul acestei săptămâni. Modulul de anestezie și terapie intensivă din cadrul secției de boli infecțioase este unul nou creat în actualul context în care Spitalul Județean de Urgență Zalău (SJUZ) fiind una dintre unitățile spitalicești din județul Sălaj, va prelua și trata potențialele cazuri de persoane infectate cu virusul COVID – 19 (coronavirus).

Este vorba despre livrarea unei stații de reducere a presiunii pentru oxigen medicinal, care va asigura nevoile de îngrijire a pacienților care vor necesita astfel de proceduri terapeutice, a 6 paturi cu funcționalități speciale pentru pacienți îngrijiți în terapie și anestezie intensivă și saltele antiescară dar și a 6 infuzomate, echipamente medicale utilizate în dozajul programat și personalizat al perfuziei pentru pacienți.

Valoarea totală a acestor echipamente și mobilier medical depășește 119.500 lei, finanțarea fiind asigurată de la bugetul județului.