Ritm susținut pentru lucrările de amenajare a parcării și spațiului de agrement în zona Spitalului Județean de Urgență Zalău în grafic

La 45 de zile de la emiterea ordinului de începere a lucrărilor, șantierul deschis pentru amenajarea parcării și spațiului de agrement în zona Spitalului Județean de Urgență Zalău a depășit ușor graficul propus de execuție a lucrărilor, acestea aflându-se la 20% din valoarea contractului.

De la emiterea ordinului de începere a lucrărilor de către Consiliul Județean Sălaj (n.n.15 iulie a.c.) au fost executate lucrări care au vizat în principal realizarea piloților forați, respectiv 168, fiind prevăzute în continuare lucrări specifice pentru realizarea fundațiilor, a zidurilor de sprijin și ulterior, a sistemului rutier și a rămpii de acces – într-un grafic de execuție al acestora care are prevăzută o durată de 12 luni.
Conform reprezentanților Constructorului contractat Consiliul Județean Sălaj și desemnat în urma procedurilor de achiziție publică pentru execuția acestor lucrări „graficul prevăzut pentru realizarea lucrărilor a fost depășit cu aproximativ 5% față de cel prevăzut, date fiind condițiile atmosferice favorabile care au permis derularea accelerată a lucrărilor până în acest moment, o bună și promptă cooperare interinstituțională pentru organizarea șantierului și derularea contractului, dar și motivația dată de faptul că, lucrăm pe un șantier care odată finalizat va aduce beneficii directe oamenilor.”

Contractul de execuție a lucrărilor pentru amenajarea parcării și spațiului de agrement în zona Spitalului Județean de Urgență Zalău a fost semnat la data de 13 iulie a.c., acesta având o valoare de peste 5,9 milioane lei, asigurați de la bugetul județului și are ca obiect amenajarea a 91 de locuri de parcare (incluzându-le pe cele destinate persoanelor cu dizabilități și cele pentru mama și copilul), rampa de acces, etc. pe o suprafață totală a terenului investiției de peste 3260 mp, peste 1900 mp reprezentând suprafața destinată parcării, precum și amenajarea unui spațiu verde și de agrement.

Proiectul de amenajare a parcării și spațiului de agrement în zona Spitalului Județean de Urgență Zalău se alătură celoralte proiecte de investiții pentru modernizarea și extinderea clădirilor și dotarea cu echipamente medicale promovate de către Consiliul Județean Sălaj pentru Spitalul județean de la momentul preluării unității spitalicești, cu o valoare de peste 238 milioane lei, respectiv peste 51,8 milioane euro, din care peste 99 milioane lei reprezintă fonduri europene nerambursabile.