Un nivel suplimentar pentru parcarea din zona Spitalului Județean de Urgență Zalău

Consiliul Județean Sălaj, inițiatorul proiectului de amenajare a parcării și spațiului de agrement din zona Spitalului Județean de Urgență Zalău (SJUZ), a început demersurile pentru realizarea unui nivel suplimentar al acesteia, o extindere practic pe verticală a proiectului inițial, care ar face posibilă în acest fel, aproape dublarea numărului de locuri de parcare care sunt în amenajare în acest moment (91 locuri de parcare, cu o suplimentare estimată de 80 pentru nivelul suplimentar).

Lucrările în curs avansează într-un ritm susținut (dacă la începutul lunii septembrie a.c. erau finalizați cei 168 piloți forați, în acest moment se lucrează la realizarea zidurilor de sprijin și a grinzilor de coronament), demersurile pentru acest nivel suplimentar al parcării, cu situare la nivelul solului, fiind determinate de avansarea celorlalte investiții destinate Spitalului județean care odată finalizate vor aduce servicii medicale noi și astfel o adresabilitate crescută pentru unitatea spitalicească. Este vorba despre proiectele de investiții “Extindere Ambulatoriu, spitalizare de zi și bloc operator de la Spitalul Județean de Urgență Zalău, județul Sălaj” și ”Extindere, reabilitare și dotare ambulatoriu integrat de specialitate”, care au fost demarate după finalizarea serviciilor de proiectare pentru amenajarea parcării și spațiului de agrement aflat în acest moment în execuție, și care propun și crearea unor noi servicii medicale, respectiv angiografie, bronhoscopie, endoscopie și colonoscopie.

Pe lângă faptul că, această suplimentare a locurilor de parcare prin extinderea pe verticală cu un nivel a proiectului parcării aflat în execuție, anticipează condiții favorabile și decente pentru pacienți și aparținătorii acestora în contextul disponibilității și accesului la unele servicii medicale noi, se reduc și costurile de realizare față de demararea unui nou proiect care să poată răspunde situațiilor viitoare menționate cu aproape jumătate, cu atât mai mult cu cât și spațiile disponibile pentru dezvoltarea unui eventual nou proiect de amenjare a unor locuri de parcare în zona Spitalului județean sunt limitate.

Proiectul de amenajare a parcării și spațiului de agrement în zona Spitalului Județean de Urgență Zalău a fost semnat la data de 13 iulie a.c., acesta având o valoare de peste 5,9 milioane lei, asigurați de la bugetul județului și are ca obiect amenajarea a 91 de locuri de parcare (incluzându-le pe cele destinate persoanelor cu dizabilități și cele pentru mama și copilul), rampa de acces, etc. pe o suprafață totală a terenului investiției de peste 3260 mp, peste 1900 mp reprezentând suprafața destinată parcării, precum și amenajarea unui spațiu verde și de agrement. Nivelul nou al parcării pentru care au fost începute demersurile de către Consiliul Județean Sălaj, propune o suprafață de peste 1900 mp pentru cele 80 de locuri de parcare suplimentare, cu o valoare estimată de aproximativ 2,5 milioane lei și o durată a execuției previzionată la 6 luni.