Șapte proiecte ale CJ Sălaj, finanțate prin programul "Anghel Saligny"

Consiliul Județean Sălaj a obținut o finanțare de 140 de milioane de lei din fondurile guvernamentale alocate prin Programul Naţional de Investiţii "Anghel Saligny", pentru șapte proiecte de infrastructură rutieră.

"Trei sectoare de drum județean, totalizând aproape 30 de kilometri, vor fi reabilitate și modernizate cu fondurile distribuite prin acest program, iar patru poduri vor fi puse în siguranță ori consolidate. Dacă pentru drumul de la Camăr spre Satu Mare contractul de execuție este deja semnat, în cazul tronsonului dintre Crasna și Valcău de Jos, respectiv al celui de la Hida spre Cluj, am lansat procedurile de achiziție publică pentru proiectare și execuție lucrări. În ceea ce privește podurile, toate cele patru contracte de execuție sunt semnate", a declarat Dinu Iancu-Sălăjanu, președintele CJ Sălaj.

Obiectivele de investiții finanțate prin “Anghel Saligny”:

• Reabilitare și modernizare DJ 109: lim. jud. Cluj – Dragu – Hida (DN 1G)
  • Reabilitare și consolidare DJ 191G: Crasna (DJ 108G) – Marin – Valcău de Jos (DJ 191D)
  • ️Punere în siguranță pod peste râul Someș, pe DJ 108S, în localitatea Rus
  • ️Modernizare DJ 109P: Camăr – limită județ Satu Mare
  • Punere în siguranță pod peste râul Someș, pe DJ 108E, în localitatea Someș-Guruslău
  • ️Punere în siguranță pod peste Valea Șimișnei pe DJ 108S, în localitatea Șimișna
  • ️Consolidare pod pe DJ 110C, în localitatea Ileanda