Ambasadorul Republicii Coreea, în vizită la Consiliul Județean Sălaj

Conducerea Consiliului Județean Sălaj a primit joi, 20 octombrie, vizita Excelenței Sale, domnul RIM Kap-soo, ambasador al Republicii Coreea în România.

"Mă onorează vizita Excelenței Sale și îmi doresc să reprezinte un prim pas pentru o colaborare de durată între mediile de afaceri din județul nostru și din Republica Coreea. Discuțiile purtate s-au axat pe identificarea unor oportunități pe care Consiliul Județean Sălaj și oamenii de afaceri din Țara Silvaniei le pot oferi potențialilor investitori din Republica Coreea, având în vedere că în luna februarie a anului viitor, vom participa, la București, cu o delegație de oameni de afaceri sălăjeni, la o întâlnire cu reprezentați ai celor mai importante companii coreene. De asemenea, i-am prezentat domnului ambasador principalele proiecte pe care administrația județeană le derulează în Sălaj, cu accent pe viitorul parc industrial în care sperăm să atragem și investitori din această țară. Am convingere că motto-ul Excelenței Sale - «Reprezint Republica Coreea în România și sprijin România în Republica Coreea» - se va reflecta în fapte", a afirmat Dinu Iancu-Sălăjanu, președintele CJ Sălaj.

La finalul vizitei, Excelența Sa a semnat în Cartea de Onoare a Consiliului Județean Sălaj.