Dotări de circa 21 milioane de lei pentru spitalele sălăjene

Consiliul Județean Sălaj a finalizat proiectul privind dotarea Spitalului Județean de Urgență Zalău și a Spitalului Orășenesc „Prof. Dr. Ioan Pușcaș” Șimleu Silvaniei cu materiale de protecție și cu echipamentele medicale necesare diagnosticării și tratării pacienților cu COVID-19.

Implementat începând din decembrie 2020, proiectul a avut o valoare de 20,8 milioane de lei și a fost finanțat din Fondul European de Dezvoltare Regională, prin Programul Operațional Infrastructură Mare 2014-2020.

Investiția a permis dotarea secțiile celor două unități medicale cu 217 echipamente și dispozitive medicale (aspiratoare chirurgicale, ecografe, infuzomate, monitoare funcții vitale, nebulizatoare, unitate de criobiopsie, videolaringoscop, fibrobronhoscop), respectiv achiziționare de echipamente de protecție pentru aproape 500 de lucrători medicali direct implicați în tratarea pacienților infectați cu noul coronavirus.