Secțiunea Nușfalău-Suplacu de Barcău a Autostrăzii Transilvania a fost deschisă, astăzi, circulației.

Odată cu inaugurarea acestui tronson de 13,55 kilometri, a fost depășită borna de 1.000 de kilometri de drum de mare viteză (autostradă și drum expres) în România.

"Investițiile în infrastructura rutieră, în infrastructura de sănătate și în educație sunt fundamentale pentru progresul oricărei comunități. Mă bucur că astăzi s-a dat în trafic un tronson de autostradă ce tranzitează județul Sălaj și care va aduce numeroase beneficii atât sălăjenilor, cât și întregii regiuni. Orice kilometru de autostradă, de drum național și județean construit sau reabilitat reprezintă o cărămidă la temelia Țării Silvaniei. Cu astfel de investiții într-o rețea rutieră modernă, care să deschidă noi oportunități, ne pregătim pentru viitor și ne aliniem regiunilor dezvoltate ale Uniunii Europene", a declarat, în acest context, Dinu Iancu-Sălăjanu, președintele Consiliului Județean Sălaj.