Seminar județean pe tema combaterii violenței și a consumului de droguri în școli

Combaterea violenței și a consumului de droguri în școli au făcut subiectul unui seminar județean organizat miercuri, 18 octombrie, la Inspectoratul Școlar Județean Sălaj. Alături de inspectorii școlari și de directorii unităților de învățământ din județ, la dezbatere au participat reprezentanți ai autorităților locale și ai principalelor instituții cu atribuții în acest domeniu.

"Violența și consumul de droguri în școli reprezintă o realitate îngrijorătoare, un fenomen ce ia amploare și care trebuie să reprezinte o temă de reflecție pentru noi toți, de la elevi și părinți, la cadre didactice, autorități și societate civilă. Nu e o misiune ușoară, dar am convingerea că printr-un efort conjugat, prin implicarea fiecăruia, putem găsi soluții la aceste probleme care ne pun în pericol copiii și întreaga societate", a transmis Dinu Iancu-Sălăjanu, președintele CJ Sălaj.