Dotare cu aparatură medicală a Ambulatoriului integrat de specialitate din cadrul Spitalului Județean de Urgență Zalău

Finanțare: Programul Operațional Regional, Axa prioritară: 8 - Dezvoltarea infrastructurii sanitare și sociale; Prioritatea de investiții 8.1 "Investiții în infrastructurile sanitare și sociale care contribuie la dezvoltarea la nivel național, regional și local, reducând inegalitățile în ceea ce privește starea de sănătate și promovând incluziunea socială prin îmbunătățirea accesului la serviciile sociale, culturale și de recreere, precum și trecerea de la serviciile instituționale la serviciile prestate de comunități", Operațiunea A – Ambulatorii.

Sursele de finanţare pentru asistența financiară nerambursabilă: Fondul European de Dezvoltare Regională (70%), Bugetul de stat (28%) și contribuția Beneficiarului (2%)

Cod SMIS: 123874

Contract de finanțare: 4637/ 31.05.2019

Valoare totală a contractului a fost de 11.666.837,49 lei, din care valoarea eligibilă a fost de 10.700.750 lei. Valoarea eligibilă nerambursabilă din Fondul European de Dezvoltare Regională a fost de 7.490.525 lei.

Durata de implementare a proiectului: până la data de 31.12.2023.

Obiectivul general al proiectului a fost creșterea accesibilității și calității serviciilor de sănătate furnizate în cabinetele de specialitate din cadrul Ambulatoriului Spitalului Județean de Urgență Zalău.

Obiectivele specifice ale proiectului au fost:

1. Dotarea cu aparatură medicală a Ambulatoriului Spitalului Județean de Urgență Zalău și a laboratoarelor care îl deservesc, pentru a facilita stabilirea unui diagnostic precis și rapid și a unui tratament adecvat;
  2. Creșterea gradului de adresabilitate în Ambulatoriul de specialitate concomitent cu reducerea timpilor de așteptare pentru investigații specifice.

Rezultatele proiectului s-au concretizat în:
Prin proiect s-au obținut următoarele rezultate:
- 88 echipamente achiziționate pentru Ambulatoriul de specialitate și laboratoarele care îl deservesc;
- 4 laboratoare care deservesc Ambulatoriul de specialitate dotate cu aparatură medicală modernă (radiologie și imagistică, explorări funcționale, anatomie patologică, analize medicale);
- 18 cabinete de specialitate din cadrul Ambulatoriului integrat dotate cu aparatură medicală modernă.

Investiția realizată prin proiect are impact la nivel județean și chiar regional, Ambulatoriul de specialitate fiind singurul ambulatoriu public din județ care are 24 de specialități medicale , dintre care 15 sunt unice în județ. Astfel, acesta deservește întreaga populație a județului, respectiv 212.224 locuitori, cât și locuitori din zonele limitrofe județului, pentru care Spitalul Județean de Urgență Zalău reprezintă cea mai apropiată unitate medicală.

Realizarea proiectului, respectiv dotarea cu aparatură performantă a ambulatoriului de specialitate din cadrul Spitalului Județean de Urgență Zalău, a dus la creșterea competitivității actului medical și acordarea de asistență medicală ambulatorie de specialitate pentru toți locuitorii, fără a mai fi nevoie ca pacienții sa acceseze serviciile cabinetelor private din județ sau din județele învecinate.

Implementarea proiectului a asigurat creșterea capacității Ambulatoriului de a furniza consultații și servicii medicale, în continuitatea asistenței medicale primare și reducerea spitalizărilor de zi și continue.

Investim în viitorul tău! Proiect cofinanțat din Fondul European de Dezvoltare Regională prin Programul Operațional Regional 2014-2020.

Conținutul acestui material nu reprezintă în mod obligatoriu poziția oficială Uniunii Europene sau a Guvernului României

Pentru informații detaliate despre celelalte programe cofinanțate de Uniunea Europeană, vă invităm să vizionați: http://www.fonduri-ue.ro