Finanțare: Programul Operaţional Infrastructură Mare 2014-2020, Axa prioritară 9 - Protejarea sănătății populației în contextul pandemiei cauzate de COVID-19, Componenta 1 - Apel: POIM/819/9/1/Consolidarea capacității de gestionare a crizei sanitare COVID-19/1/Consolidarea capacității de gestionare a crizei sanitare COVID-19.

Sursele de finanţare pentru asistența financiară nerambursabilă: Fondul European de Dezvoltare Regională (100%).

Cod SMIS: 138811

Contract de finanțare: 425 / 04.12.2020

Denumire beneficiar: Parteneriatul dintre UAT Județul Sălaj, Spitalul Județean de Urgență Zalău și Spitalul Orășenesc „Prof. Dr. Ioan Pușcaș” Șimleu Silvaniei

Valoare totală proiect: 20.787.448,82 lei din care:

• UAT Județul Sălaj: 16.203.633,77 lei;
  • Spitalul Județean de Urgență Zalău: 32.650,94 lei;
  • Spitalul Orășenesc “Prof.Dr. Ioan Pușcaș” Șimleu Silvaniei: 4.551.164,11 lei;

Perioada de implementare a proiectului: 04 decembrie 2020 - 31 martie 2023.

Obiectivul general al proiectului a constat în crearea și consolidarea capacității de reacție la criza de sănătate publică cauzată de răspândirea virusului COVID 19 prin dotarea spitalelor din județul Sălaj cu echipamentele necesare pentru diagnosticarea și tratarea pacienților infectați cu noul coronavirus.

Obiectivele specifice ale proiectului au urmărit:

1. Dotarea Spitalului Județean de Urgență Zalău cu echipamente medicale pentru a răspunde în timp util și eficient la criza COVID -19.
  2. Asigurarea echipamentelor de protecție pentru personalul din cadrul Spitalului Județean de Urgență Zalău implicat direct în tratarea pacienților cu COVID 19.
  3. Dotarea Spitalului Orășenesc „Prof. Dr. Ioan Pușcaș” Șimleu Silvaniei cu echipamente medicale pentru a răspunde în timp util și eficient la criza COVID – 19.
  4. Asigurarea echipamentelor de protecție pentru personalul din cadrul Spitalului Orășenesc „Prof. Dr. Ioan Pușcaș” Șimleu Silvaniei implicat direct în tratarea pacienților cu COVID -19.

De asemenea, rezultatele proiectului au fost:

• 103 echipamente medicale achiziţionate pentru dotarea secţiilor din cadrul Spitalului Judeţean de Urgenţă Zalău care tratează pacienţi cu COVID – 19;
  • Echipamente de protecţie asigurate pentru 271 de persoane din cadrul Spitalului Judeţean de Urgenţă Zalău implicate direct în tratarea pacienţilor cu COVID - 19;
  • 114 echipamente şi dispozitive medicale achiziţionate pentru dotarea secţiilor din cadrul Spitalului Orăşenesc ”Prof. Dr. Ioan Puşcaş” care tratează pacienţi cu COVID - 19;
  • Echipamente de protecţie asigurate pentru 204 persoane din cadrul Spitalului Orăşenesc ”Prof. Dr. Ioan Puşcaş” implicate direct în tratarea pacienţilor cu COVID – 19.

Prin implementarea proiectului „Dotarea spitalelor din județul Sălaj cu echipamente necesare pentru tratarea pacienților cu COVID 19”, Consiliul Judeţean Sălaj a realizat dotarea spitalelor din județul Sălaj cu echipamente medicale și materiale de protecție, acest lucru fiind principala preocupare a managementului unităților medicale și a autorităților publice din județ într-o perioadă profund marcată de criză sanitară.

Proiect cofinanțat din Fondul European de Dezvoltare Regională prin Programul Operațional Infrastructură Mare 2014-2020.

„Conţinutul acestui material nu reprezintă în mod obligatoriu poziţia oficială a Uniunii Europene sau a Guvernului României”.

Pentru informații detaliate despre celelalte programe cofinanțate de Uniunea Europeană, vă invităm să vizitați: http://www.fonduri-ue.ro